„Nie bądźcie obojętni” – Marian Turski
Dnia 19 września 2023 r. uczniowie Ligonia udali się do Oświęcimia. Najpierw podczas spaceru, wysłuchaliśmy opowieści o mieście, które ma udokumentowaną ponad ośmiuset letnią historię i należy do najstarszych piastowskich grodów w Polsce. Następnie udaliśmy się do Miejsca Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau. Ta trudna lekcja historii rozpoczęła się od wejścia główną bramą na teren obozu KL Auschwitz I. To miejsce masowego mordu przywitało nas cynicznym napisem „Arbeit macht frei” – „Praca czyni wolnym”.
Wysłuchaliśmy tragicznych opowieści o wydarzeniach sprzed kilkudziesięciu lat...
... o mieniu odbieranym więźniom i odzieraniu ich z godności ludzkiej...
... o skazywaniu ludzi na izolację, wyniszczenie głodem, ciężką pracą, o eksperymentach pseudomedycznych, rozstrzelaniach pod Ścianą Straceń obok Bloku Śmierci...
... o zbiorowych egzekucjach i wielogodzinnych apelach, o selekcjach ...
... o ogrodzeniu obozu drutem kolczastym pod napięciem.
Na teren obozu KL Birkenau II w Brzezince weszliśmy przez bramę wjazdową, która była nazywana przez więźniów „Bramą Śmierci”.
„Ludzie ludziom zgotowali ten los...” Przepełnieni tragiczną historią zagłady udaliśmy się w drogę powrotną do Chorzowa.
„Auschwitz nie spadł nagle z nieba. Auschwitz tuptał, dreptał małymi kroczkami, zbliżał się, aż stało się to, co stało się tutaj”.
„11. przykazanie, które jest doświadczeniem Holokaustu, strasznej epoki pogardy brzmi tak: Nie bądź obojętny”.
Marian Turski - były więzień Auschwitz (podczas uroczystości z okazji 75. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau).