• City game „Our heritage - our future”

     • 14 maja 2018 r. zorganizowaliśmy dla naszych gości z Programu Erasmus+ grę terenową, która została przygotowana z wykorzystaniem aplikacji Actionbound i była dostępna po zeskanowaniu QR kodu. W kolejnych etapach zabawy uczestnicy projektu musieli wykonać anglojęzyczne zadania i tym samym zebrać jak najwięcej informacji o naszym mieście.

      Krzyżówka pod domem Teodora Kalidego, rebus pod pomnikiem Powstańca Śląskiego, zdjęcie z Gerardem Cieślikiem, zadanie plastyczne w Urzędzie Miasta, szyfr pod szybem Prezydent – to tylko niektóre wyzwania czekające na uczestników gry terenowej. Za każdą poprawnie wykonaną część nasi goście otrzymywali element układanki. Potwierdzeniem ukończenia gry było posiadanie wszystkich puzzli              i złożenie ich w całość.

       Na mecie każdy uczestnik został nagrodzony drobnym upominkiem, a zespół otrzymał pamiątkowy certyfikat ukończenia gry. Dziękujemy za wspólną zabawę!

     • Festyn Szkolny 2018

     • Dzisiaj przed południem na boisku naszej szkoły i terenie wokół odbył się „Festyn Szkolny 2018”. Było dużo świetnej muzyki, tańca oraz bardzo dobrego jedzenia, dopisała pogoda i oczywiście pozytywne emocje.

      Na koniec zobaczyliśmy występ zespołu „Li`” https://www.facebook.com/lizespol/, a poniżej zapraszamy na fotorelację z całego wydarzenia.

     • Warsztaty filmowe z elementami fotografii "Stworzenie Centrum Młodzieżowego Filmu Amatorskiego"

     • Serdecznie zapraszamy na Warsztaty filmowe z elementami fotografii "Stworzenie Centrum Młodzieżowego Filmu Amatorskiego", które odbędą się w ramach Chorzowskiego Budżetu Obywatelskiego - v edycja. Wszystkie informacje poniżej. :)

      Harmonogram: http://www.chck.pl/stworzenie-centrum-mlodziezowego-filmu-amatorskiego,n-186

     • Dzień Otwarty 2018

     • Serdecznie zapraszamy na Dzień Otwarty, szczegóły poniżej.

     • Wyniki konkursu „Francja w moich oczach – trzy kolory”

     • Gratulujemy laureatom i zapraszamy wraz z opiekunami na uroczystość wręczenia nagród, która odbędzie się w dniu jutrzejszym 13.04.2018 r. o godzinie 12:00 w budynku ZSO nr 1 w Chorzowie. 

     • Klasówka Powstańcza

     • 533 uczniów ze 113 szkół  i z 9 województw wzięło udział w Klasówce Powstańczej dedykowanej 97. rocznicy III Powstania Śląskiego i 100. rocznicy Powstania Wielkopolskiego.

      Tym bardziej miło nam poinformować, że do finału tego konkursu (50 najlepszych uczestników) zakwalifikowała się uczennica naszego Liceum Patrycja Kościółek z IA. Patrycji serdecznie gratulujemy i trzymamy za nią kciuki 26 kwietnia podczas jej finałowych zmagań konkursowych.

     • Biolodzy na wykładach

     • W czwartek 22.03 grupa biologów w ramach cyklu „Wykłady mistrzowskie” prowadzonych na Uniwersytecie Śląskim, wysłuchała wykładu dr hab. Edyty Sierka pt.: „Re – kultywacja, – introdukcja, – witalizacja dla bioróżnorodności Śląska”.

      Dowiedzieliśmy się, w jaki sposób człowiek może przywrócić społeczeństwu i naturze zdegradowane tereny. Wykład był bardzo interesujący.

     • W Akademii Bioróżnorodności

     • We wtorek 27.03. grupa przyrodników była na zajęciach w Akademii Bioróżnorodności. Zaopatrzenie w lornetki wypatrywaliśmy pierwszych oznak wiosny, którą zwiastują przylatujące ptaki – gołębie grzywacze, kosy i szpaki.

      Mogliśmy także samodzielnie złożyć model elektrowni wiatrowej, a na zajęciach w laboratorium rozpoznawaliśmy organizmy zamieszkujące zbiorniki wodne – liczne ślimaki i małże, larwy owadów a nawet pijawki i raki. Potem niektóre oglądaliśmy pod binokularem. Zajęcia były bardzo ciekawe i różnorodne!

     • Dzień bez stresu

     • Na podstawie naszej szkolnej sondy znamy już „poziom szczęśliwości” w szkole!

      W skali od 1 do 10 To wartość 9 - wspaniale, radośnie, do celu!

      W dniu 20 marca jest obchodzony Międzynarodowy Dzień Szczęścia. Z badań wynika, że ludzie, którzy czują się szczęśliwi, są zdrowsi, bardziej zadowoleni z życia, mają wielu przyjaciół i zwyczajnie żyje im się lepiej! To dobra chwila, żeby zastanowić się, co możemy zrobić, aby powiedzieć: „Jestem szczęśliwym człowiekiem!". Aby doznać tego stanu, we wtorek w naszej szkole wspólnie świętowaliśmy Dzień bez stresu. Były wspólne ćwiczenia odprężające, mogliśmy słuchać muzyki relaksacyjnej oraz wysłuchaliśmy wykładu nt. stresu.

      Dla uczestników konkursu wiedzy przygotowaliśmy niespodziankę!

      A oto prawidłowe odpowiedzi:

      1.„Dążenie do szczęścia jest podstawowym celem człowieka”, jak przyjęto w rezolucji Zgromadzenia Ogólnego ONZ.

      2. W dniu 20 marca jest obchodzony Międzynarodowy Dzień Szczęścia.

      3. Królestwo Bhutanu już od 1972 roku stosuje wskaźnik szczęścia narodowego.

      4. Nic Marks opracował Światowy Indeks Szczęścia. Na wskaźnik dobrobytu składają się: oczekiwana długość życia, deklarowany poziom zadowolenia z życia, ślad ekologiczny.

      5. W rankingu najszczęśliwszych państw świata, pośród 50 krajów, Polska jest na 13 miejscu.

      Wszystkim dziękujemy za wspólną zabawę!!!

     • X Chorzowski Festiwal Nauki

     • W dn. 16 marca br. młodzież naszej szkoły miała przyjemność wziąć udział
      w podsumowaniu festiwalu, które odbyło się w Śląskim Międzyuczelnianym Centrum Edukacji i Badań Interdyscyplinarnych...

      Uroczystość rozpoczął pokaz doświadczeń chemicznych przygotowany przez ZSTiO nr 4. Po nim zaprezentowano fotorelację z imprez zorganizowanych pod szyldem Chorzowskiego Festiwalu Nauki, w tym z przygotowanej przez naszą szkołę gry terenowej. Zaproszeni goście mogli również wysłuchać wykładu dr hab. Danuty Smołki - Danielowskiej na temat smogu („Smog – rodzaje, przyczyny i skutki             dla zdrowia człowieka”). Niewątpliwie wzruszającym punktem uroczystości było przekazanie psa terapeutycznego niepełnosprawnej Natalii.

      Na zakończenie spotkania głos zabrał zastępca prezydenta miasta ds. społecznych - mgr Wiesław Ciężkowski, który podsumował tegoroczną edycję festiwalu oraz podziękował wszystkim za zaangażowanie w realizację tego przedsięwzięcia.

     • Gra Miejska „Nasze dziedzictwo – nasza przyszłość”

     • 14 marca 2018 r. nasza szkoła zorganizowała grę terenową, która została wpisana w program X Chorzowskiego Festiwalu Nauki. Gra Miejska „Nasze dziedzictwo – nasza przyszłość” została przygotowana z wykorzystaniem aplikacji Actionbound i dostępna po zeskanowaniu QR kodu.

      Głównym celem gry była popularyzacja historii miasta Chorzowa, w tym jego wybitnych postaci. Dodatkowymi atutami zabawy stały się również:

      • możliwość aktywnego spędzenia czasu z wykorzystaniem różnych sprawności, m.in. intelektualnych, artystycznych, multimedialnych,
      • poznanie swojego miasta z innej perspektywy,
      • integracja zespołów klasowych, szkolnych.

      Gra miała charakter zespołowy, a adresatami byli uczniowie klas szóstych i siódmych chorzowskich szkół podstawowych. Do zabawy zgłosiło się prawie 30 uczestników, którzy drużynowo musieli przejść przez 8 punktów trasy: budynek II LO im. Juliusza Ligonia w Chorzowie, kościół św. Barbary, pomnik Powstańca Śląskiego, PTTK Chorzów, Urząd Miasta, pomnik Redena, szyb Prezydent, kompleks Sztygarka.

      Na każdym punkcie gracze mieli do wykonania różnorodne zadania, za które otrzymywali fragment układanki. Potwierdzeniem ukończenia gry było posiadanie wszystkich puzzli i złożenie ich w całość.

      Na mecie każdy zespół został nagrodzony pamiątkowym dyplomem oraz drobnym upominkiem.

      Dziękujemy za zainteresowanie naszą inicjatywą oraz za wspólną zabawę!

     • Impresje w Chorzowie

     • Dzisiaj uczniowie "Ligonia" wspólnie z koleżankami i kolegami z innych szkół w ramach X. Chorzowskiego Festiwalu Nauki uczestniczyli

      w dwóch wykładach pod wspólnym tytułem "Impresje w Chorzowie".

      Najpierw pani Dyrektor Grażyna Widera omówiła "Impresjonizm w muzyce i malarstwie - w 100. rocznicę śmierci Claude´a Debussy´ego oraz 135. rocznicę śmierci Édouarda Maneta", a następnie pan Krzysztof Paliński - nauczyciel sztuki i zajęć artystycznych - przybliżył zagadnienia związane z montażem, muzyką i ujęciem chwili w filmie.

     • Spotkanie z mediami

     • Uczniowie naszego liceum, w ramach Chorzowskiego Festiwalu Nauki, uczestniczyli w „Spotkaniu z mediami”. Najpierw wysłuchali wykładu dr hab. prof. UŚ Mirosławy Siuciak – „Rola dawnej prasy w podtrzymywaniu polskości na Górnym Śląsku",

      następnie udali się do TVP. Tam spotkali się z dziennikarzem, poznali tajniki pracy redakcyjnej oraz zwiedzili gmach Telewizji.

     • Planetarium i stacja meteo

     • Uczniowie realizujący program rozszerzonej geografii, w ramach Chorzowskiego Festiwalu Nauki, uczestniczyli w zajęciach na stacji meteorologicznej oraz obejrzeli seans w Planetarium Śląskim.

     • Noc gier i zabaw

     • Z 9 na 10 marca uczniowie klas I A i II A liceum spędzili NOC GIER I ZABAW w szkole. Wspólnie spędzony czas był okazją do lepszego poznania się i integracji młodzieży.

     • Ekologiczna szkoła

     • „Ekologiczna szkoła” – Czy grozi nam globalne ocieplenie? We wtorek 06.03 gościliśmy w naszej szkole pana Jarosława Kasprzyka z Klubu Ekologicznego „Gaja”, który poprowadził warsztaty o wpływie człowieka na środowisko i wynikających z tego konsekwencjach. Wspólnie zastanawialiśmy się, jakie są skutki nadmiernej ilości gazów cieplarnianych dla klimatu i żywych organizmów oraz w jaki sposób przemysłowa hodowla zwierząt wpływa na pogłębienie efektu cieplarnianego. Nasze ekologiczne rozważania doprowadziły nas do wniosku, że nieracjonalna gospodarka, masowy chów i marnotrawstwo żywności są ze sobą ściśle powiązane. Czas rozbudzić umysły i zastanowić się nad dalszą degradacją przyrody!

     • Biolodzy w laboratorium!

     • Grupa przyrodników z rozszerzenia z biologii w ramach X Chorzowskiego Festiwalu Nauki była w poniedziałek 12.03 na zajęciach w Śląskim Międzyuczelnianym Centrum Edukacji i Badań Interdyscyplinarnych w Chorzowie. W pracowni optometrii ocenialiśmy ostrość wzroku, widzenie obuoczne i postrzeganie głębi oraz rozróżnianie barw. Mogliśmy także komputerowo zbadać wzrok i obejrzeć różne iluzje optyczne. W pracowni biologicznej poznaliśmy zasady pracy w warunkach sterylnych oraz metody hodowli komórek nowotworowych np. raka płuc i białaczki. Dowiedzieliśmy się, na czym polegają badania nad substancjami toksycznymi w walce z rakiem. Później w takich komórkach pod mikroskopem fluorescencyjnym oglądaliśmy organizację cytoszkieletu aktynowego i jądro komórkowe, barwiliśmy komórki toksyną, która niszczy komórki. Udało się nam także samodzielnie wyizolować DNA z komórek banana. To były bardzo pouczające i ciekawe zajęcia!

     • Spotkanie z Bartoszem Andrzejewskim

     • Zapraszamy do lektury artykuły naszej uczennicy Jolanty Sajkiewicz z klasy IIIA

      Górska korona Polski. Wędrówka przez cztery pory roku.

      Spotkanie z Bartoszem Andrzejewskim

       

      28.02.2018 roku w naszej szkole odbyło się spotkanie autorskie ze zdobywcą 28 szczytów  poszczególnych pasm górskich Polski, powiązanych w Koronę Gór Polskich.

       

      W zimę o górach zawsze dużo się słyszy. Głównie są to informacje o wypadkach, jakie przytrafiają się turystom na ośnieżonych szlakach. W tym roku jednak jest jeszcze jeden aspekt, który powoduje wzmożone zainteresowanie górskimi wyprawami. Z końcem stycznia dotarły do  nas tragiczne  informacje na temat zimowej wyprawy, prowadzonej  przez Élisabeth Revol      i Tomasza Mackiewicza, na położony w Azji szczyt Nanga Parbat. Do dziś nie wiadomo,  co dokładnie się wydarzyło. Pewnym jest natomiast fakt, iż nasz himalaista pozostał w miejscu, które kochał nad życie - na szlaku. Teraz z napięciem obserwujemy sytuację grupy, która podjęła zimową próbę zdobycia szczytu K2.


      Rezygnacja z wyzwania oznacza pokorę wobec natury, a także odpowiedzialności za siebie i innych. K2 pozostaje niezdobyty zimą, ale ludzie, którzy kochają góry, nigdy się nie poddają i jestem pewna, że wkrótce znów o nich usłyszymy.

       

      Kiedy śledzę  poczynania wspinaczy, na myśl przychodzą mi pytania: Po co?, Dlaczego?  Czy może robią to dla sławy? A może kieruje nimi chęć dokonania niemożliwego?  Jaki  mają w tym cel i, przede wszystkim, dla kogo to robią?

       

      Odpowiedź na te pytania pomógł mi znaleźć Bartosz Andrzejewski i jest  ona niezwykle prosta. Dla siebie. Podejmując decyzję o zdobyciu wraz z Rafałem Uwijałą Korony Gór Polski, nie miał przed oczami wizji sławy. Zrobił to, bo kocha góry.

       

      „Jestem tylko turystą. To, o czym piszę, jest wypadkową własnych obserwacji, odczuć 

      i doświadczeń związanych z całokształtem górskich doświadczeń.”

       

      Tak autor opisuje swoją książkę. Spotkanie różniło się od typowej promocji. Bartosz opowiedział nam o swojej pasji, jaką stały się  góry, pokazywał zdjęcia własnego autorstwa           i, przede  wszystkim,   nakreślił  nam  tę  drugą stronę wspinaczki, o której  często  zapominamy, a mianowicie  niebezpieczeństwo, jakie niesie ze sobą brawura w górach. Jak sam o sobie mówi, był niepokorną duszą, buntownikiem, którego zmienił szlak i ludzie, których na nim poznał. Książka jest w pewnym sensie autobiografią i dzięki temu przemawia do czytelnika.

      Przygodę zaczął od najniższych szczytów, powoli pnąc się ku Rysom. Zdobył 28 szczytów          w 365 dni. Wędrówkę na ostatni szczyt w Koronie zadedykował córce Zosi.

       

      Słuchając Bartosza, nabiera się chęci, aby samemu poznać i zobaczyć  szlaki, o których mówi książka. Dlaczego akurat jako pasję wybrał  góry? Dla przyrody, z którą może obcować i dla ludzi, których spotkał na szlaku. Góry zmieniają wszystko. Przede wszystkim nasz stosunek do drugiego człowieka. Więzi zawarte na szlaku są głębsze, a wartości takie jak przyjaźń czy zaufanie nabierają zupełnie innego wymiaru.

                                                                               

       

                                                                                                                                           Jolanta Sajkiewicz

      kl. IIIA

    • GODZINY PRACY BIBLIOTEKI R. SZK. 2017/2018
     • GODZINY PRACY BIBLIOTEKI R. SZK. 2017/2018

     • GODZINY PRACY BIBLIOTEKI R. SZK. 2017/2018